Ana Sayfa Güncel 5 Ocak 2020 224 Görüntüleme

SOĞUTMA CİHAZLARININ ÇALIŞMA PRENSİBİ NEDİR?

SOĞUTMA CİHAZLARI NEDİR?

Bir ürünün, maddenin ya da ortamın ısısının alınarak istenilen süre boyunca düşük değerlerde tutulması amacıyla çeşitli ekipmanların bir araya getirilmesi soğutma sistemi tanımlanmaktadır. Soğutma sistemini oluşturan, ürünün dayanıklı, ısısının korunarak bozulmasını engelleyen ya da havayı nemlendiren bu sistemin çalışmasını sağlayan ekipmanlar ise Soğutma Cihazları olarak tanımlamaktadır. Bir başka ifadeyle Soğutma Cihazları, bir ortamı ya da ürünü soğutan soğutma sistemini meydana getiren alt sistemdir.

SOĞUTMA CİHAZLARININ ÇALIŞMA PRENSİBİ NEDİR?

Kondenser, genleşme vanası, evaporatör ve kompresör elemanlarının bir araya gelmesinden oluşan Soğutma Cihazları termostat, valf, likit tutucu, expansion, sightglass, dryer filtre, manometre, termometre ve yağların yer aldığı çeşitli ekipmanları da bünyesinde taşır. 

Kompresör gazın dolaşımını sağlarken aynı zamanda buharlaştırıcı ve soğutucuda bulunan ısı yüklü akışkanın itilmesini ve bu itme sonucunda ısı yüklenmemiş akışkanın, meydana gelen boşluğa dolmasını sağlar. Alçak basınç altında kalan bu akışkanın basıncının yükselmesi ile kondensere gönderilir. Oluşan yoğuşma ve genleşme vanasına iletilir ve buradan geçen akışkanın basıncı aniden düşerek sıvılaşır. Soğutma ise evapartörde son aşamada gerçekleşir, yani sıkıştırılma sonucunda gazın basıncının düşürülerek soğutulması sağlanır. 

SOĞUTMA CİHAZI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Bir sistemin soğutmayı sağlayabilmesi için uygulanacak alana, kapasiteye ve soğutulacak ürüne göre farklı Soğutma Cihazlarına ihtiyaç vardır. Ancak doğru cihazların tercih edilmesi soğutmanın verimini etkilemektedir. En çok kullanılan Soğutma Cihazları ise şunlardır:

Split Soğutma Cihazları, Monoblok Soğutma Cihazları, Endüstriyel Cihazlar, Merkezi Sistem Soğutma Cihazlar, Şok Soğutma Cihazları, Vidalı Soğutma Cihazları, Merkezi Vidalı Soğutma Cihazları, Çift Rejimli Soğutma Cihazları, Su Soğutma Cihazları

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Tez yazan kişiler

Tez yazan kişiler

Tema Tasarım | Osgaka.com
tesettür elbise tesettür elbise tesettür elbise tesettür elbise